Norwegia - praktyczne wskazówki

Jak dojechać 


Do Trondheim dolecimy linią Wizzair z Gdańska i Bydgoszczy. 

Lotnisko w Trondheim położone jest na obrzeżach miasta. Do centrum dostaniemy się pociągiem (stacja tuż przy lotnisku, bilety kupujemy w automacie na peronie) lub autobusami, które odjeżdżają spod samego lotniska. 

Z kolei na północ Norwegii do Bodo możemy dostać się na dwa sposoby:

Samolotem: linie Norwegian oferują przeloty z przesiadką w Oslo, z kolei linie SAS mają w swojej ofercie bezpośrednie loty do Bodo ( lot trwa 1h)

(Jak widzicie można podróż do Bodo połączyć także ze zwiedzaniem stolicy kraju, wtedy już bezpośrednio możecie polecieć na północ. Lot z Oslo trwa ok 90 minut, trzeba jednak trafić na naprawdę dobrą ofertę, bo ceny biletów czasem przyprawiają o zawał serca)

Pociągiem: podróż z Trondheim do Bodo zajmuje ok 10 h, mamy do pokonania 730 km. Pociąg kursuje dwa razy dziennie. Wybierając podróż w dzień będziecie mogli podziwiać piękne krajobrazy za oknem. Jeśli wybierzecie pociąg nocny zaoszczędzicie na noclegu. Pociągi są komfortowe, mają wszelkie udogodnienia (poduszka, kocyk, zatyczki do uszu i opaska na oczy w cenie biletu). Koszt biletu zależy od terminu rezerwacji, im wcześniej tym lepiej, zdarzają się też oferty mini pris, wtedy można naprawdę kupić je po atrakcyjnej cenie. 


Gdzie spać:

Norwegia jest niestety dla przeciętnego turysty dość drogim krajem. Trzeba o tym pamiętać szukając noclegu. W samym Bodo mamy do wyboru kilka hoteli o wysokim standardzie ( np Radison Sas), pola kempingowe ( zazwyczaj oddalone nieco od samego centrum, położone na obrzeżach) oraz hostel, w którym nocowałyśmy. Znajduje się on w budynku dworca kolejowego, więc po przyjeździe daleko nie musiałyśmy iść. Nie obawiajcie się hałasu związanego z odjazdami i przyjazdami pociągów. Hostel oferuje noclegi w pokojach wieloosobowych ( żeńskich i męskich, nie ma pokoi mieszanych), jedno, dwu i czteroosobowych. Możemy wybrać pokój z własną łazienką. lub wspólną która znajduje się na korytarzu. Każdy pokój wyposażony jest w telewizor, a w cenie noclegu mamy także pościel oraz dostęp do internetu. Dodatkowo możemy korzystać z ogólnodostępnej kuchni, Zaletą jest położenie obiektu w bardzo bliskiej odległości od portu i głównej ulicy. Jeśli chcecie zapoznać się z ofertą możecie to zrobić tutaj, a poniżej kilka zdjęć z naszego pobytu.



Gdzie jeść:

Tutaj niestety nie mam dla was konkretnej rady, bowiem my robiłyśmy sobie jedzenie same. W Bodo jest kilka supermarketów w których można zrobić zakupy i nie stracić przy tym fortuny. W mieście jest kilka ładnie wyglądających kawiarni i knajpek, dodatkowo możemy również wybrać się do centrum handlowego, tam też pewnie coś znajdziemy. W przewodniku wyczytałam iż Lovolds Kafeteria jest jedną z najtańszych knajpek w Bodo, która serwuje tradycyjne norweskie przysmaki. 
W Trondheim znajdziecie więcej miejsc, gdzie można zjeść dobry posiłek, my zdecydowałyśmy się co prawda na fast food, ale oprócz Burger Kinga i Mc Donalds'a są inne restauracje i kawiarnie, gdzie można się posilić przed dalszą podróżą. 


Bilety - zwiedzanie:

Muzeum Nordland w Bodo 

W sezonie letnim ( od 1.06 do 21.08 ) czynne jest codziennie od 11 do 16 
Poza sezonem czynne od poniedziałku do piątku od 9 do 15
Ceny biletów:
normalny 60 NOK
Ulgowy 10 NOK

Muzeum Lotnictwa w Bodo 

W sezonie letnim (15.05 - 15.08) czynne codziennie od 10 do 18 
Poza sezonem od poniedziałku do piątku od 10 do 16, a w soboty i niedziele od 11 do 17. 
Ceny biletów:
normalny 120 NOK
Ulgowy studencki 90 NOK
Ulgowy dzieci 60 NOK
Rodzinny 330 NOK 

Rejs po wyspach Vaeran 

Ceny mogą się różnić, więc najlepiej podejść do punktu informacji turystycznej i zapytać osobiście. 


Co zobaczyć:

Trondheim: 

Katedra Nidaros w Trondheim - największa świątynia w całej Skandynawii, miejsce kultu religijnego i spoczynku patrona Norwegii króla Olafa II 






Starówka Bakklandet i most Bybro - kolejne z symboli Trondheim. Bakklandet, czyli dzielnica z kolorowymi, drewianymi domkami, do której dotrzemy przechodząc przez drewniany most Bybro, który ma ponad 300 lat. 




źródło



Wieża radiowo - telewizyjna Tyholt wizytówka Trondheim. Z restauracji która znajduje się na 74 m wysokości roztacza się wspaniały widok na  miasto.








źródło



Skocznia narciarska Granasen 








 
źródło




Wyspa  Munkholmen znajdujący się tam fort niegdyś pełnił funkcję więzienia i był miejscem wielu egzekucji. Na wyspie powstał także pierwszy w Norwegii klasztor benedyktynów. 







Bodo i okolice:



 
źródło

Wzgórze Rønvikfjellet odległe o mniej więcej 3 km od centrum 
miasta zagwarantuje wspaniały widok na Bodo oraz wyspę Landegode. Przy sprzyjającej pogodzie można zobaczyć Lofoty a zimą zorzę polarną! 






Saltstraumen - miejscowość położona ok 30 km od Bodo. Można tam obserwować najsilniejszy na świecie prąd morski.






 
źródło








Wyspa Kjerringoy położona jest ok 30 min drogi od Bodo. Oferuje piękne widoki na strome zbocza gór oraz piaszczyste plaże.






















Komunikacja miejska :

W Trondheim mamy dworzec autobusowy i kolejowy obok siebie. Autobusy komunikacji miejskiej są punktualne i możemy się za ich pomocą dostać np na skocznię narciarską. W Bodo również możemy korzystać z autobusów, które kursują do Kierringoy i Saltstraumen. Bilety kupujemy u kierowcy. Jeśli wybierzecie się latem warto wypożyczyć rowery. 












Brak komentarzy:

Prześlij komentarz