Praga


Jak dojechać:

  • Leo Express oferuje połączenia z Krakowa ( przez Katowice) do Pragi. Pierwszy etap podróży odbywa się autokarem na trasie Kraków – Katowice – Bohumin. Drugi etap to podróż pociągiem tej samej firmy z Bohumina do Pragi. Ceny są atrakcyjne my za 2 bilety tam i z powrotem zapłaciłyśmy 303 zł. Warto dodać iż w cenę biletu wliczona jest kawa/herbata + rogalik ( w autokarze). W pociągu możemy zjeść lekki lunch oraz napić się czeskiej kofoli. Mamy do dyspozycji także bezpłatne wi fi. Podróż z Katowic do Pragi trwała 5 godzin, jednak odbywała się w doskonałych warunkach, dlatego też polecamy tego przewoźnika.


  • Jeśli wybierzemy podróż samochodem, mamy do pokonania 459 km. Z Katowic najlepiej dojechać do stolicy Czech, najpierw autostradą A1 do granicy, a następnie przez Ostrawę, Ołomuniec i Brno. Jadąc samochodem pamiętajcie o kupnie winiety ( 10 dniowa to koszt 310 koron). Przed przyjazdem poczytajcie też o systemie P+ R ( park and ride), który ułatwia parkowanie w samej Pradze ( koniecznie musicie też sprawdzić czy wasz hotel dysponuje parkingiem).





  • do Pragi można dostać się także za pomocą naszych kochanych polskich kolei lub korzystając z usług Polskiego Busa



Gdzie spać:


Najlepszym rozwiązaniem będzie szukanie noclegu w dzielnicy Praga 1 i 2, są one położone blisko centrum. Baza noclegowa jest w Pradze bardzo dobrze rozwinięta i każdy znajdzie z pewnością coś odpowiedniego dla siebie. My zatrzymałyśmy się w hotelu Zlata Vaha  usytuowanym praktycznie w samym centrum miasta, w odległości 10 min spacerkiem od Bramy Prochowej i Starego Miasta. Plusem hotelu jest jego położenie i cena. Minusem z pewnością są  zbyt cienkie ściany, przez co doskonale było słychać rozmowy współlokatorów zza ściany. Nie wiem też jak wygląda sprawa parkingu, bowiem przed samym hotelem nie ma miejsca na zostawienie samochodu. 


Gdzie i co jeść: 

Oczywiście będąc w Czechach należy spróbować tradycyjnych potraw do jakich należą:

  • knedliki czeskie ( tradycyjne kluski najczęściej podawane z mięsnym gulaszem, występują też w wersji słodkiej, z owocowym nadzieniem)
  • smażony ser
  • zupa czosnkowa z serem i grzankami


Jeśli chodzi o jedzenie to nikt nie będzie narzekać. Istnieje tak wiele różnych lokali gastronomicznych, że możecie wybierać i przebierać. Od miejsc serwujących tanie posiłki domowej kuchni, przez fast foody, knajpy z tradycyjną czeską kuchnią, aż po eleganckie i luksusowe restauracje. A oto kilka miejsc, które was nie zrujnują, a są warte polecenia:

1. U Schnellu, restauracja znajduje się na Malej Stranie tuż przy rynku. Oprócz dań typowych dla czeskiej kuchni, w menu można znaleźć różnego rodzaju burgery. Miła atmosfera i dużo turystów.

2. U Szwejka, restauracja znajduje się na Nowym Mieście. Nie jest tu najtaniej, ale warto zajrzeć chociaż na piwo. 

3. French Bistro, znajduje się na Malej Stranie na Placu Maltańskim. Idealne miejsce na przekąskę i odpoczynek w trakcie zwiedzania.

4. Bella Vida Cafe - restauracja/kawiarnia, bardzo miła atmosfera. Lokal znajduje się na Malej Stranie w okolicach Wyspy Kampa. 

Zwiedzając miasto moją uwagę przykuły także inne miejsca:

Jeśli lubicie Beatlesów i Lennona to zajrzyjcie tu:

Mnie z kolei zauroczyło to miejsce: 


( Oba lokale znajdują się na Malej Stranie, w pobliżu słynnego muru Lennona) 

Na Nowym Mieście znajdziecie także budki z hot - dogami, które cieszą się ogromną popularnością nie tylko wśród turystów. 



Co zwiedzić ( czyli ile musimy wydać na bilety)


Hradczany - mamy do wyboru dwie opcje tras:

Trasa krótka: Stary Pałac Królewski, Katedra św. Wita, Bazylika św. Jerzego, Złota Uliczka, Wieża Daliborka 

Bilet normalny: 250 koron / ulgowy: 125 koron 

Trasa długa: Stary Pałac Królewski, Wystawa o historii Zamku Praskiego, Galeria Obrazów Zamku Praskiego, Katedra św. Wita, Bazylika św. Jerzego, Złota Uliczka, Wieża Daliborka, Wieża Prochowa.

Bilet normalny: 350 koron / ulgowy: 175 koron 

Fotografowanie we wnętrzach płatne dodatkowo 50 koron ( upewnijcie się gdzie można robić zdjęcia, a gdzie jest to zabronione zanim wykupicie prawo do ich robienia - czasem nie jest to opłacalne) 

Wzgórze Petrin 

Wjazd kolejką - obowiązują bilety komunikacji miejskiej ( patrz niżej) 

Wieża widokowa Petrin: bilety normalne 120 koron / ulgowe 65 koron

Wieże widokowe na Starym Mieście:

Staromiejska Brama Mostowa oraz Malostranska Brama Mostowa (obie na Moście Karola) - bilet normalny 75 koron / ulgowy 55 koron 

Wieża ratuszowa bilet normalny 105 koron/ ulgowy 55 koron 



Komunikacja miejska:


Pragę najlepiej zwiedzać pieszo, ale jeśli zatrzymacie się gdzieś na przedmieściach warto skorzystać z komunikacji miejskiej. Bilety uprawniają do korzystania z metra, autobusów oraz tramwajów. Ceny przedstawiają się następująco:

Bilet 30 minutowy - 24 korony
Bilet 90 minutowy - 32 korony 
Bilet 24 godzinny - 110 koron 
Bilet 3 dniowy - 310 koron 

Wskazówki:

  • najlepiej zacząć zwiedzanie wcześnie rano, unikniecie tłumów i zrobicie fajne zdjęcia 
  • szukajcie knajpek ukrytych w bocznych wąskich uliczkach jest taniej 
  • jeśli chcecie się zabawić, odwiedźcie nocą Nowe Miasto 
  • uważajcie na tramwaje - trzeba mieć oczy dookoła głowy!
  • na Wieżę Petrin nie zabierajcie statywu, nie można go tam używać ( nie wiadomo czemu)
  • bilet na metro kasujcie przed przekroczeniem białej linii

Róbcie dużo zdjęć, spacerujcie, podziwiajcie piękne widoki, kosztujcie tradycyjnych potraw i pijcie czeskie piwko. Powodzenia i miłej wycieczki! 




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz