Rzym

Plac Wenecki z Kapitolem 

Jak dojechać

Najlepiej i najszybciej drogą powietrzną. Linie lotnicze Wizzair oraz Ryanair oferują połączenia z dwoma rzymskimi lotniskami Ciampino oraz Fiumicino. 
Linia Wizzair lata z Katowic do Rzymu Ciampino  2 razy w tygodniu, z Warszawy aż 5 razy w tygodniu dolecimy na lotnisko Fiumicino. Jeśli mieszkamy w Krakowie lub okolicach do Rzymu Ciampino dolecimy linią Ryanair, która kursuje do włoskiej stolicy 4 razy w tygodniu. 

Ceny są różne, lepiej zaplanować podróż wcześniej, wtedy zapłacimy najmniej. Warto obserwować promocje, bowiem zdarzają się bardzo atrakcyjne ceny za przelot. Jeśli podróżujemy często warto zainteresować się wykupieniem członkostwa w Wizzair ( dzięki temu korzystamy z tańszych biletów, co bardzo często się opłaca). 

Kiedy już dolecimy do Rzymu musimy dostać się do centrum, bowiem  oba lotniska leżą na obrzeżach. Ciampino jest lotniskiem położonym 15 km od stolicy, obsługuje głównie połączenia tanich linii lotniczych, z kolei Fiumicino to międzynarodowy port lotniczy, położony w miejscowości o tej samej nazwie, 30 km od Rzymu. Niezależnie gdzie przylecimy mamy do wyboru kilka opcji transportu.

Najdroższym wyborem jest taksówka.

Najwygodniejszym sposobem dotarcia do centrum Rzymu ( do dworca Termini) jest shuttle bus:

TERRAVISION  kursuje zarówno z lotniska Ciampino jak i Fiumicino co 20 min, koszt przejazdu wynosi 6 euro w jedną stronę oraz 11 euro w obie ( jeśli dokonamy rezerwacji przez internet koszt przejazdu wyniesie 4 euro w jedną oraz 8 euro w obie strony- warto to zrobić bowiem pierwszeństwo odjazdu mają pasażerowie z rezerwacjami internetowymi). Czas podróży z lotniska Ciampino to 40 min, a z Fiumicino 55 minut (który zazwyczaj wydłuża się ze względu na korki) 

SITBUS oferuje połączenia z Ciampino do centrum Rzymu ( Termini) w cene 4 euro w jedną i 8 euro w obie strony, z kolei za dojazd z Fiumicino zapłacimy w jedną stronę 6, a w dwie 11 euro. 

Najtańszym z kolei będzie dojazd autobusem komunikacji miejskiej, z lotniska Ciampino dojeżdżamy do najbliższej stacji metra, która nazywa się Anagnina i stamtąd jedziemy metrem ( linią A) do centrum Rzymu. 

Z lotniska Fiumicino do centrum Rzymu dotrzemy także za pomocą kolei. Mamy do wyboru Leonardo Express za 14 euro od osoby, lub zwykły pociąg przewozów regionalnych, który jest o wiele tańszy, a czas podróży jest porównywalny, jednakże nie dotrzemy nim bezpośrednio na stację Termini. 
Rozkład pociągów do sprawdzenia tutaj.

Gdzie spać 

Baza noclegowa jest bardzo dobrze rozwinięta, mamy do wyboru noclegi w drogich, luksusowych hotelach położonych w samym centrum Rzymu, a także w hostelach oferujących zakwaterowanie w pokojach indywidualnych oraz zbiorowych. 
Ja polecę wam hotel B&B Edyta prowadzony przez naszą rodaczkę i znajdujący się zaraz obok dworca Termini, czyli w znakomitej lokalizacji, W cenie noclegu jest śniadanie kontynentalne ( rogalik, sucharki, płatki, dżem) oraz kawa/ herbata. Do naszej dyspozycji pozostaje w pełni wyposażona kuchnia, a każdy pokój posiada własną łazienkę.


Na terenie obiektu ( który znajduje się w mieszkaniu) mamy dostęp do internetu. Właścicielka pani Edyta jest bardzo sympatyczną osobą, która z pewnością pomoże wam w zaplanowaniu zwiedzania i udzieli wielu cennych wskazówek. Jeśli się zdecydujecie polecam wcześniejszą rezerwację, obiekt ma tylko 3 pokoje, które szybko się rozchodzą.


Gdzie i co jeść

Wiadomo, że będąc we Włoszech trzeba skosztować pizzy, różnego rodzaju makaronów, deserów, owoców oraz win. Spacerując po Rzymie, możecie natknąć się na wiele różnych knajpek, wiadomo, że te położone bliżej największych atrakcji będą serwowały dania nieco droższe niż te położone dalej, w jakiejś wąskiej, mało uczęszczanej uliczce.


Ja jadłam głównie w okolicach Fontanny di Trevi. Pizza to wydatek od 6 do 12 euro w zależności od tego jaki rodzaj sobie zażyczymy, Najtańsza jest oczywiście Margharita. Makaron zjemy już za cenę 5-6 euro. Warto wybrać się na kawę oraz tiramisu ( polecam liczne kawiarnie w okolicach Panteonu). Koniecznie musicie spróbować lodów z lodziarni przy Fontannie di Trevi.


Co zwiedzić


Forum Romanum, Palatyn i Koloseum to chyba jedne z najważniejszych miejsc w Rzymie. Zwiedzanie tych starożytnych obiektów jest płatne. Bilet kosztuje 16 euro, z kolei za bilet ulgowy zapłacimy 11.50 euro ( oczywiście w tej cenie zwiedzamy wszystkie 3 miejsca).

Muzeum Watykańskie i Kaplica Sykstyńska: bilet normalny 16 euro, bilet ulgowy 8 euro ( możecie zarezerwować bilety online tutaj  i uniknąć kolejek).

Usta Prawdy znajdujące się w Kościele Santa Maria in Cosmedin. Jeśli oglądaliście Rzymskie Wakacje z  Audrey Hepburn to już wiecie o jaką rzeźbę chodzi. Dla niepoinformowanych wiąże się z nią legenda: jeśli kłamca włoży dłoń w usta, starci ją. Aby zrobić sobie zdjęcie ze słynną rzeźbą trzeba zapłacić oraz odczekać swoje w długiej kolejce. 

Zamek św. Anioła: bilet normalny 10.50 euro, ulgowy 7 euro. 

A teraz miejsca, które zobaczymy za darmo :)

Fontanna di Trevi - wizytówka Rzymu, miejsce magiczne zarówno w dzień jak i w nocy ( warto wybrać się o tych dwóch porach). Zazwyczaj jest tu mnóstwo ludzi w końcu to bardzo popularne miejsce, nie zapomnijcie wrzucić monety! Według legendy ten kto wrzuci jedną monetę odwiedzi Rzym ponownie, dwie monety mają sprzyjać gorącym romansom ( zwłaszcza z mieszkańcami Włoch), a ten kto wrzuci aż trzy monety weźmie ślub. 

Bazylika św. Piotra - tego miejsca nie trzeba opisywać, jest to punkt obowiązkowy podczas wizyty w Watykanie. Wejście do Bazyliki jest bezpłatne, warto być tam wcześniej by nie stać w wielkiej kolejce. Za wejście na kopułę musimy zapłacić - przy ładnej pogodzie warto, bowiem z góry roztacza się piękna panorama. Warto wybrać się do Watykanu w niedzielę i chociaż raz być uczestnikiem spotkania z Papieżem, fajne przeżycie. 

Plac Wenecki - jeden z ważniejszych placów w mieście, położony u podnóża Kapitolu 

Panteon -ta okrągła budowla usytuowana nadawanym  Placu Marsowym jest jedną z najlepiej zachowanych budowli pochodzących z czasów starożytnych. 

Schody Hiszpańskie - miejsce spotkań Rzymian i turystów. Najbardziej znane schody w Europie.

Fontanna Czterech Rzek i Piazza Navona - jedna ze słynniejszych fontann w mieście. Mieści się na Piazza Navona i symbolizuje 4 największe rzeki 4 kontynentów, mamy więc Nil, Dunaj, Rio de la Plata oraz Ganges.

Piazza del Popolo - czyli Plac Wszystkich Ludzi, kiedyś miejsce egzekucji, w obecnych czasach to właśnie tutaj Włosi świętują wszystkie swoje sportowe sukcesy. Na środku placu stoi wielki egipski obelisk, jest tutaj fontanna oraz dwa warte odwiedzenia kościoły. 

Via Corso i Via Condotti - te dwie ulice powinni sobie zapisać fani zakupów. To właśnie tutaj znajduje się najwięcej sklepów zarówno popularnych sieciówek jak i luksusowych marek. 


Komunikacja miejska


Najlepszym sposobem na poruszanie się po mieście jest korzystanie z metra. W Rzymie mamy 2 linie metra: czerwoną (A)  i niebieską (B).

http://www.rometoolkit.com/Images/rome_metro_map.gif

Jak widzimy obie linie przecinają się na stacji Termini, Wybierając linię czerwoną dojedziemy na Plac Hiszpański, Watykanu oraz w pobliże Fontanny di Trevi ( wysiadamy wtedy na stacji Barberini i spacerkiem udajemy się pod fontannę). Wybierając linię niebieską możemy dojechać do Koloseum. 
Metro jeździ co 7-10 minut, od 5:30 do 23:30 każdego dnia ( w soboty do 0:30). Jeśli chodzi o bilety kupujemy je w automatach. 

Ceny biletów:

Bilet na 100 min - 1,5 euro 
Bilet 24 godzinny - 6 euro 
Bilet 3 dniowy - 16.50 euro 
Bilet tygodniowy - 24 euro

Uwaga: bilet 24 godzinny jest na określony dzień. Jeśli kupicie go o 18 to jego ważność kończy się tego samego dnia o północy. 

Wskazówki:

  • zabierzcie ze sobą wygodne buty
  • jeśli zamierzacie zwiedzać kościoły nie zapomnijcie o odpowiednim ubiorze -  ramiona i kolana     muszą być zakryte 
  • w miesiącach letnich może być gorąco - czapka i krem z filtrem obowiązkowy 
  • kupując bilety na metro w automatach przygotujcie się na to, że czasem nie przyjmują banknotów, trzeba na to zwrócić uwagę wcześniej i przygotować drobne 
  • pilnujcie torebek, aparatów i innych drogocennych rzeczy, w Rzymie jest dużo kieszonkowców 
  • nie kupujcie nic od handlarzy z Afryki ( jeśli policja was przyłapie zapłacicie sporą karę) 
  • jeśli znacie kilka włoskich słówek nie krępujcie się i używajcie ich
  • cierpicie na klaustrofobię albo lęk wysokości? Zastanówcie się czy chcecie wchodzić na Kopułę Bazyliki św. Piotra - pod sam koniec wejście jest wąskie i bardzo strome
  • w ramach wolnego czasu ( czego mi się nie udało zrealizować) podobno warto wybrać się na Zatybrze
  • Bonus - jak uniknąć wielkiej kolejki do kasy biletowej w Koloseum? Zacznijcie zwiedzanie od Palatynu! Tam też można kupić bilet, a kolejki są znikome, bowiem wszyscy pierwsze kroki kierują do  Amfiteatru. Zaoszczędzicie czas i nerwy :) 


Miłego pobytu w Rzymie! 
Kasia :)  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz